Tr En
Teklif Formu

Çemberleme El Aletleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Çemberleme El Aletleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri
03.03.2022

Çemberleme El Aletleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Çemberleme El Aletleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri
Çemberleme El Aletleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri 1

Yüklerinizin paletlere, kasalara, yük vagonlarına, açık kasa römorklara, konteynerlere, açık yük gemilerine yükleme esnasında çemberle sarma işlemine çemberleme denir.

Üründe nakliye sırasında oluşabilecek hasarları, kayıpları ve maliyeti azaltır, ürünlerinizi koruyarak müşteri imajınızı güçlendirir.

Ürünlerinizin gideceği yere zarar görmeden ve dağılmadan gitmesini sağlayan çemberleme işlemi için kullanabileceğiniz 3 farklı çeşit (manuel, pnömatik, bataryalı)el aleti bulunmaktadır.Bu uygulamalara ek olarak yarı ve tam otomatik çemberleme çözümlerimizde bulunmaktadır.

Çelik Çemberleme El Aletleri 

Çelik çemberlerle kullanılan çemberleme el aletleri şu şekilde sıralanır:

Manuel El Aletleri

Pnömatik El Aletleri

Bataryalı El Aletleri

Manuel El Aletlerinin Sunduğu Avantajlar

Manuel El Aletleri; kendi içinde gerdiriciler, tokalayıcılar ve kombine el aletleri olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Gerdiriciler; Yuvarlak ve düzensiz şekilleri (ürünleri, kolileri kutuları) kolayca çemberleyebilen aletlerdir ve tırtıklı besleme çarkı sayesinde çemberi sıkıca kavrar. Metal, teneke ve kutu şişe gibi sektörlerde kullanılır. Operatörlerin çemberi minimum efor, kesinti ve çember israfı ile istenilen gerginliğe getirmesine olanak tanır.

Tokalayıcılar; Ahşaptan beyaz eşyalara, cam ürünlerinden matbaaya, kimya sanayi, teneke ve kutu şişe, mobilya, inşaat, oluklu mukavva ve otomotiv gibi sektörlerde kullanılır. Hızlı  tokalama sağlayan ve dayanıklı çelikten üretilen bu el aletleri, hafif ve sağlam ürünlerdir.

Kombine El Aletleri ise germe, tokalama ve kesme iişlemlerini tek bir el aletiyle gerçekleştirebileceğiniz kombinasyon aletleridir. Taşınabilir ve kolay kullanımlı bu aletlerin en önemli avantajı, her işlem için ayrı bir alet kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Böylece zamandan maksimum tasarruf sağlanır. Kombine el aletleri; germe, tokalama ve kesme işlevlerini birlikte yapar. Toka beslemeli ve tokasız kenetleme yapabilen modelleri mevcuttur. Diğer el aletlerine nazaran daha ağır olan bu aletler kullanım noktasına yakın yerlerde bulundurulmalıdır.

Pnömatik El Aletleri ile Üst Düzey Paket Güvenliği

Pnömatik El Aletleri de yine kendi içinde gerdiriciler, tokalayıcılar ve kombine el aletleri olmak üzere üçe ayrılır. Büyük ve sıkıştırılabilir ambalajlarınızın çemberlenmesinde kullanılan bu aletler, hava basıncı regülatör ayarı sayesinde hassas gerdirme sağlar. Çelik çemberlerle kullanılmak üzere tasarlanan bu dayanıklı ve güvenilir el aletleri; ayarlanabilir çember gerginliği, servis kolaylığı, sınırsız çember çekme özelliği gibi avantajlara sahiptir.

Zorlayıcı çemberleme işlemlerinde yüksek verim sunan Pnömatik Tokalayıcılar, diyafram tarzı ya da tabanca tutuş tarzında tasarlanmıştır. Minimum aşınan parça, düşük bakım periyotları, ergonomik tasarım, güvenilirlik, dayanıklılık, sınırsız çember çekme ve ayarlanabilir çember gerginliği gibi avantajlar sunar.

Pnömatik Kombine El Aletleri ise, çelik çemberlerle kullanılmak için tasarlanmıştır. Güç kaynağı olarak hava basıncını kullanan bu modeller; ahşap/kereste, metal, teneke, kutu şişe ve otomotiv gibi sektörlerde kullanılır. Pnömatik kombine el aletleri, modeline bağlı olarak farklı özelliklerle donatılmış olup minimum operatör yorgunluğu, maksimum üretkenlik ve paket güvenliği sağlar.

Bataryalı El Aletleri ile Hızlı ve Pratik Çalışma

Yüksek mukavemetli çemberleme işlemlerinde kullanılan bataryalı el aletleri kısa sürede şarj edilebilen bataryası sayesinde istenen yerde çemberleme yapılmasına olanak sağlar. Çelik çemberleme işlemleri içinde uygun olan bu cihazlar modeline bağlı olarak pek çok avantajlar sunar. Tümm sektörlerde kullanılan bu aletler, otomatik çalışma ve performans geliştirme özellikleri sayesinde üretkenliği artırmanıza yardımcı olur.  

Plastik Çemberlerle Kullanılan El Aletleri Hangileridir?

Plastik Çemberleme El Aletleri; Pnömatik El Aletleri, Manuel El Aletleri, ve Bataryalı El Aletleri olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Manuel El Aletleri; Mobilyadan lojistiğe, beyaz eşyadan cam ürünlerine kadar geniş bir sektörde kullanılır. Manuel el aletleri hafif ve ergonomik yapısı ve dayanıklı tasarımları ile her yerde çemberleme yapmaya olanak tanır. Uzun ömürlü çelik malzemelerden üretilen bu aletler, plastik çemberleme işlemlerini yapmanıza olanak sağlar.

Modeline bağlı olarak farklı boyutlardaki plastik çemberlerle kullanılmaya uygun olan Pnömatik El Aletleri, yüksek güvenirlilik ve dayanıklılığa sahiptir. Üretkenliği artıran ve operatör yorgunluğunu minimize eden bu aletler, yüksek verim, uygun maliyet, üst düzey performans, kolay çalıştırma gibi avantajlar sunar.

En zorlu endüstriyel çemberleme işlemleri için tasarlanan  patentli Bataryalı El Aletleri, üstün şarj teknolojisi sayesinde her zaman ve kolayca şarj edilir. Ergonomik tasarımı sayesinde kolayca kullanılan bu modeller, tek bir dolu batarya ile 800 çembere kadar çemberleme yapabilir.

Tüm çemberleme çözümleri hakkında bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak için  MPS ile iletişime geçebilir ve yenilikçi çemberleme çözümleri ile üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazıları