Tr En
Teklif Formu

Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi

Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi
26.10.2021

Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi

Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi
Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi 1

Çemberlemenin Depolama ve Taşıma Süreçlerindeki Önemi

Kargo ve sevkiyat işlemleri söz konusu olduğunda çemberleme uygulamaları olmazsa olmazdır. Çünkü çemberleme sistemleri, güvenli ve pratik taşımacılığın kapılarını aralar. Farklı malzeme içeriklerine sahip çemberler, taşıma ve depolama sırasında ürünleri güvenle sarar. Bu sayede ürünler hasar görmeden paletlere, açık kasa römorklara, yük vagonlarına ve kasalara yüklenebilir. Çemberleme uygulamaları, taşınması gereken yük ve ürünleri sabitlemeyi kolaylaştırmak için idealdir.

Çemberleme Ürünleri ile Pratik Sevkiyat

Çemberler farklı materyaller ile üretilerek çeşitli kullanım amaçlarına hitap eder, bu sayede farklı sektörler bu pratik ürünlerden yararlanabilir. Polipropilen, polyester ve çelik gibi materyaller ile üretilen çemberler, sevkiyat ve depolama süreçlerinde tüm sektörler için çok yönlü avantajlar sunar. Çemberleme uygulamaları, ürünlerin taşınması esnasında meydana gelebilecek deformasyon riskini en aza indirerek, ürün hasarı nedeniyle oluşabilecek kayıpları ve yüksek maliyetleri ortadan kaldırır. Bu sayede ürünlerin bir arada toplanması da kolaylaşır. Ayrıca güvenli bir paketleme ile yer tasarrufu da sağlanır. Daha az taşıma aracıyla daha fazla yük taşınarak nakliye maliyetinin azaltılması için etkili bir adım atılabilir.

Taşımacılık İçin Önemli Avantajlar

Yüklerin taşınması, araçlara yüklenmesi ve boşaltılması sırasında önemli avantajlara sahip olan çemberleme uygulamaları, ürünlerin güvenli bir şekilde ve hasar görmeden istenen noktalara sevk edilmesine yardımcı olmaktadır.  Çemberleme ürünleri aynı zamanda bu alanda çalışan personelin iş güvenliği için de önemlidir. Çemberleme uygulamaları ile paketlenen ve taşınan ürünler, çalışanların daha güvenli bir ortamda çalışmasına yardımcı olur. Bu açıdan özellikle de plastik çemberler taşımacılık sektöründe sıklıkla tercih edilir. Plastik çemberler dayanıklı ve hafif yapıları sayesinde personel için pratik bir kullanım sunar. Esneyebilen plastik çemberler, taşınması gereken ürünlerin güvenle ambalajlanmasına ve pratik bir şekilde sevk edilmesini sağlar. Kargo güvenliğinin yanı sıra yer tasarrufunu da kolaylaştırır. Bu nedenle istiflemede çemberlemenin önemi oldukça büyüktür.

İhtiyaca Uygun Çember Çeşitleri

Çember türleri, sevkiyatı sağlanacak ürünlerin ağırlığı, dağılma refleksleri, kayma eğilimleri gibi hem kimyasal hem de fiziksel özelliklerine göre farklılıklar göstererek çeşitlendirilmişlerdir. Taşıma esnasında hangi çember türünün kullanılabileceği noktasındaki en belirleyici öğe ürünlerdir.

Ağır sanayi endüstrisi için çelik hammaddeden üretilen Çelik çemberler tercih edilmelidir. Diğer çemberlere nazaran geri salma yapmayan bu çemberler, 16,19,32 mm olarak üretilmektedir ve çelik çemberleme makineleri ile birlikte kullanılır.

Ağır ve dinamik yüklerin bağlanması ve güvenli sevk edilmesi için bir diğer seçenek ise Polyester çemberlerdir. Dayanıklılık açısından çelik çemberlere oldukça yakın olan bu ürünler, fiyatının ekonomik oluşu, esnek yapısı, uzama ve tekrar toplama kabiliyeti ile çelik çemberlerin önüne geçer. Farklı alanlarda geri dönüştürülebilir olduğundan doğaya zararlı değildir. 

Genellikle hafif ve orta mukavemetli paketleme uygulamalarında tercih edilen Polipropilen (PP) Çemberler, hafif ve esnek yapısı sayesinde paketlendiği malzemeye zarar vermeyerek tüm el makinelerinde, yarı veya tam otomatik makinelerde kullanılabilir. Çember türleri arasında en düşük maliyete sahip olması ve hafif yapısı sebebiyle ön plana çıkar.

Dylastic çemberler ise özellikle beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin sık kullandığı bir üründür. PP Çemberden farklı bir elastik yapıya sahip Dylastic Çember, çemberleme işlemi yapıldıktan sonra kendini geri toplama özelliğine sahiptir ve bu sayede paletlerinizin ağırlıklarına göre farklı ölçülerde üretilen bu çemberler ile sağlam ve güvenilir bir paketleme yapabilirsiniz.

Ürün ve Yükleri Güvenle Gruplayın

Depolamadan sevkiyata kadar tüm süreçlerde ürünlerin deformasyona uğramaması oldukça önemlidir. Hem ürünleri deformasyonlardan koruyan hem de bu alanda çalışan personele pratik bir çalışma alanı oluşturan bu çemberler, pek çok açıdan avantajlı bir sevkiyat deneyimi sunar. Çember çeşitlerini kullanarak ürünlerin transfer süreci boyunca sabit kalmasını ve kargo güvenliğini sağlayabilirsiniz. Böylece ürünlerde meydana gelebilecek olası hasar riskleri en aza indirilir. Hem depolama hem de taşıma sürecinde zaman tasarrufu sağlayarak hızlı ve verimli bir çalışma süreci elde edilir. Depolama ve nakliye sürecinde yüklerin etkili bir şekilde sabitlenmesi çalışanların zarar görmesine de engel olur. Güvenli ve pratik bir taşımacılık sağlayan çemberleme uygulamaları, nakliye çalışmalarının hızlı bir şekilde tamamlanmasını destekler. Böylece nakliye alanındaki çalışmalarında performans artışı yakalanır. Zamandan tasarruf sağlanabileceği gibi taşımacılık maliyeti de azaltılır. 

Siz de depolama ve taşımacılık alanında pratik çözümler elde etmek istiyorsanız MPS ile iletişime geçerek çemberleme uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazıları