Tr En
Teklif Formu

Endüstriyel Streç Film Makineleri

Endüstriyel Streç Film Makineleri
07.12.2022

Endüstriyel Streç Film Makineleri

Endüstriyel Streç Film Makineleri

Streç film makineleri hemen hemen bütün sektörlerde nakliye işlemlerinde ürünlerin sağlam streçlenmesi için geliştirilmiş bir çözümdür. Streç film ürünlerin sabitlenmesi ve paketlerin dağılmadan taşınması için kullanılır. Ayrıca streç film taşınma esnasında ürünlerinizi toz, nem ve yağmur gibi dış etkenlerden korumak için de yardımcı olur. Streçleme işleminde film rulosu ürünlerin üzerine ve etrafına gerdirilerek sarılır. Depolama ve taşımacılıkta pratik bir ambalajlama yöntemi olan streç film için kullanım alanlarına göre geliştirilmiş çok çeşitli streç film makineleri bulunur.

Streç Film Makinesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ürünlerin taşınması ve depolanması sırasında streçleme işleminin daha düzgün ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan makinelere streç film makinesi denir. Yüklerin ve paletlerin sabitlenmesi için kullanılan streç film, makine yardımıyla sardırılır. Makinenin en önemli işlevi streç filmin doğru açıdan gerdirilerek sarma işlemini pratik hale getirmektir. Manuel olarak yapılan streçleme özellikle palet gibi boyut olarak büyük yüklerde zorlayıcı ve zaman alan bir işlemdir. Streç film makineleri ürünlerin daha düzgün, kolay ve ekonomik olarak paketlenmesini sağlar.

Streç Film Makineleri Avantajları Nelerdir?

Paletli ya da paletsiz ürünlerin streç film ile sarma işleminde makine kullanımının el işçiliğine göre avantajları şöyledir:

· Streç film makineleri ile sarma işlemi manuel kullanıma göre çok daha hızlı olduğu için size zamandan kazandırır.

· Daha kısa sürede daha fazla ürün paketleme yapma avantajıyla iş yükünüzü hafifletir.

· Streç film makineleri streç filmin doğru bir açı ile gerilme payını sabitleyerek sarma işlemini kolay hale getirir.

· Daha az insan gücüne ihtiyaç olması sebebiyle işgücü maliyetlerini azaltır.

· Germe ve uzama ayarı olan makine türleri, streç sarfiyatını azaltarak tasarruf etmenizi sağlar.

· Ürün boyutu fark etmeksizin tüm paketleme işlemlerinde streç film uygulaması yapabilmenize olanak tanır.

· Streçleme işlemi yapılacak yüklerin manuel uygulamalarda fazla bol veya fazla sıkı olmasına bağlı oluşabilecek hasarların önlenmesine yardımcı olur.

· Yüklerin insan gücüyle yapılan işleme göre daha düzgün ve tek tip streçlenmesini sağlar.

· Özellikle yüksekliği fazla olan ürünlerde işçilerin can güvenliği açısından makine kullanımı olası kaza risklerini en aza indirir.

Streç Film Makinesi Çeşitleri

Streç film makinelerinin yük kapasitesi, mekanizma, proses ve çalışma prensibine göre farklı çeşitleri bulunur. Streçleme makineleri çalışma prensibine göre yarı otomatik ve tam otomatik olarak iki gruba ayrılır. Yarı otomatik makinelerde paletli veya paletsiz ürünlerin sarma işlemini makine yaparken, yerleştirme işlemi insan gücüyle yapılır. Tam otomatik sistemde ise paletin makineye yerleştirilmesi ve sarma işlemi tamamen makine tarafından yapılır.

Streç film makinelerinin temel çalışma mantığını dönen bir mekanizma oluşturur. Streç film rulosu belirli bir dönme hareketiyle ürün etrafına sardırılır. Bu işlem için iki farklı yöntem bulunur. Birinci yöntemde streç sarma makinesi sabit dururken ürün döndürülür. İkinci yöntemde ise ürünler sabit dururken makine mekanizması dönme işlemini gerçekleştirir. Streç film makinelerinin çeşitliliğini belirleyen unsurlardan bir diğeri streç sarım mekanizmasının konumlandırma şeklidir. Makinelerin sarma mekanizmaları yatay ve dikey eksende çalışan farklı modelleri bulunur.

MPS streçleme çözümlerinde her türden ihtiyaca yanıt veren geniş bir ürün yelpazesi sunar. Streç film makineleri alanında birinci sınıf malzeme ve profesyonel ekipmanlarıyla MPS çözüm ortağı Signode ile çalışır. MPS streç film makine çeşitleri genel olarak şöyle sınıflandırılır:

· Döner tablalı streç sarma makineleri

· Döner kollu streç sarma makineleri

· Döner halkalı modeller

· Gözden saran modeller

· Tünel tipi modeller

Streçleme işlemi için streçleme makinesinden en verimli şekilde yararlanmak kadar işletmeniz için doğru ürünü seçmeniz de önemlidir. Siz de çok çeşitli streç film makineleri içinden en uygun ürünü belirlemek için MPS Metal Plastik A.Ş. streçleme çözümlerinden faydalanabilir, geniş ürün yelpazesinden ihtiyacınıza yönelik makineleri seçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları